Dvolinijski sistemi za podmazivanje
Dvolinijski sistemi u prvom se redu primjenjuju za podmazivanje kompleksnih aplikacija koje rade u teškim uvjetima, s velikim brojem tačaka podmazivanja i dugačkim cjevovodom. Ovi sistemi projektirani su za rad s uljima i mastima konzistencije do NLGI 3. Kontrolna jedinica upravlja radom sistema na način da po zadanoj dinamici aktivira pumpu čime se tlače glavne linije cjevovoda. Na taj se način, preko dozera isporučuje tačno određena količina masti do tačke podmazivanja (dozeri su smješteni u blizini tačaka). Količina masti po potrebi se može naknadno mijenjati jednostavnim podešavanjem dozera. Transmiteri pritiska integrirani su u centralnoj jedinici. Kada je zadani pritisak postignut aktiviraju se svi dozeri (sve su tačke podmazane), pumpa se isključuje, a stlačena linija se rasterećuje. Nakon toga nastupa zadani period pauze (polovica zadanog ciklusa ). Periodi pumpanja i ciklusa mogu se podešavati po želji na PLC-u kontrolne jedinice. Po završetku perioda pauze pumpa se ponovo uključuje te se stlačuje druga linija. Proces pumpanja tj. stlačivanja traje do trenutka isteka zadanog vremena ili pritiska. Kontrolna jedinica prima podatak od transmitera pritiska o ostvarenom zadanom pritisku. Unutar zadanog vremena mora se postići zadani pritisak. U slučaju da se to ne dogodi javit će se alarm preniskog pritiska u sistemu.
Ciklus podmazivanja u pet koraka čine:
1. stlačivanje linije 1 (po stlačivanju linije dozeri isporučuju mast na tačke podmazivanja),
2. dekompresija linije 1,
3. pauza (u trajanju polovine ciklusa),
4. stlačivanje linije 2 i
5. dekompresija linije 2 (po stlačivanju linije dozeri isporučuju mast na tačke podmazivanja).
Ovi se sistemi uglavnom sastoje od pumpe sa spremnikom, prekretnog ventila, kontrolne jedinice, dvolinijskog razvodnika, primarnog cjevovoda, lubrikacijskih linija i konektora montiranih na tačke podmazivanja. Područja primjene su: postrojenja za termičku obradu, čeličane (kontinuirani liv, hladna i topla valjaonica, linije za finiširanje), rudarska oprema, termoelektrane, cementare, lučka postrojenja (kranovi), itd. Prednosti ovih sistema su:
– visoki stepen pouzdanosti koji se postiže mjerenjem diferencijalnog pritiska glavnih linija na najudaljenijoj tački sistema i kontrolom curenja maziva na glavim linijama,
– mogućnost podešavanja količine maziva za svaku tačku podmazivanja zasebno,
– sistemi s više od 1000 tačaka podmazivanja i glavnim razvodom dužine do 100 m (u radijusu oko centralne jedinice) i
– visoka pouzdanost podmazivanja postiže se primjenom visokih pritisaka (do 400 bara).
Nedostaci bi mogli biti to što nije isplativ za manje sisteme i što zahtjeva dvije linije cjevovoda (dodatni trošak).
|